Freud - A musical

"Kell neked egy csengettyű"

"Kell neked egy csengettyű"

...I've come to talk to you again

2016. március 08. - helloviktor

Csomókban hullik a haja? A perem alatt kórokozók tanyáznak? Megetted az összes csokit, de még mindig rossz a kedved? Van megoldás! (Egy csésze. Langyos. Sertészsír.) (Nem.)

Mondjuk sportolj; az segít felszabadítani az endorfinokat! A sportoknak egyébként is van egy célkitűzés jellege, a célok elérése pedig bekapcsolja a jutalmazó mechanizmusokat. Kezdetben persze csak kis célokért szabad elindulni, mint például, hogy futsz egy kört a park körül. Másnap pedig kettőt. Megmászol egy falat félig. Utána teljesen. Az a lényeg, hogy elérhető cél legyen, amit nem vállalsz túl. Mondjuk ezzel kapcsolatban majd inkább a Flowról szóló fejezetben írok bővebben.

baby_with_sensor_net.jpgMegetted a csokit, de még mindig nem izgat a világ? Nincs az az isten, hogy kimozdulj? Meditálj, ahhoz nem is kell! Davidson 2000-ben azt figyelte meg, hogy ha boldogok vagyunk, akkor az agyunk bal agyféltekéjének elülső része aktívabb és vice versa: akiknek aktívabb a bal agyféltekéjük azok boldogabbnak mondják magukat. Társult is gyorsan John Kabat-Zinnel, aki a mindfulness (jelentudatosság) mozgalom propagálója. 2003-ban ők ketten meg is állapították, hogy a mindfulness meditációval át lehet terelni az agyi aktivitást a bal agyféltekére, ami nemcsak boldogabb érzetet kelt, hanem az immunrendszerünkre is kihat. A dolog pontos miértjét egyelőre nem sikerült kideríteni, de az eddigi eredmények is tudományosan alátámasztottnak minősülnek laboratóriumi kutatásokkal, kontrollcsoporttal, tokkal-vonóval. Magyarországon Domján László adott ki Jelenlét meditációs hanganyagot, eléggé idegesítő hangja van, de azok se mennek sokra, akik tudnak angolul, mert Kabat-Zinn sem épp egy selymes bariton. A legjobb taktika az, ha inkább megtanulod.

Meditáltál? Jobb egy kicsit? Hívd fel anyukádat, nagymamádat, haverodat, bárkit. Ha találkoztok az még jobb, a lényeg egy hosszabb beszélgetés. Ha lehet, akkor minden nap.

A boldogság tanulható - ezt az elvet vetették be, amikor fogták Anglia egyik legnyomorultabb kisvárosát, Slought, és úgy döntöttek, hogy jobbá teszik az ott lakók életminőségét. Erről a BBC forgatott is egy dokumentum-film sorozatot "Making Slough Happy" címmel. A recept a következő volt:

Az agy:
- Az egyszerű szénhidrátok (cukros dolgok) helyett egyél inkább friss ételeket, így hatékonyabban szabadul fel a szerotonin.
- Segítsd elő az agy oxigénáramlását: mozogj!

Gondolatok:
- Gondolkodj pozitívan: minden nap végén gondolj vissza három olyan dologra, ami jól sikerült.
- Meditálj naponta tíz percet.

Kapcsolatok:
- Beszélgess legalább egy barátoddal és beszélgess vele hosszan, megszakítás nélkül. Lehetőleg személyesen.
- Mutasd ki a háládat valaki olyannak, akinek még nem mondtál megfelelő köszönetet valamiért.

Munka (fizetett vagy fizetetlen):
- Gondolj egy olyan dologra, amit jól csináltál és szeretted is csinálni. Gondolj arra az erősségedre, amit bevetettél munkavégzés közben. (Pl. a te kreativitásodat vette igénybe valaminek a megoldása, vagy különösen türelmes voltál valakivel). Próbáld meg az erősségeidet másképpen is felhasználni a mindennapi munkád során.

A bejegyzés trackback címe:

https://pszicho101.blog.hu/api/trackback/id/tr98451630

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása