Ahhoz, hogy az emlékezőképességünket javíthassuk többféle mentális stratégiát is bevethetünk.
Sokat segít, ha megpróbáljuk a megjegyzendő dolgokat rendszerezni (koncepció formálás), például egy bevásárló lista esetében:
- citrom
- tej
- túró
- kifli
- csirkemell
- tejföl
- szalonna
- zsömle
- alma
Tehát, ha már azt megjegyeztük, hogy 3 tejterméket, 2 pékterméket, 2-féle húst és 2-féle gyümölcsöt kell vennünk, akkor már sokat segítettünk magunknak.
Ennél kicsit elvontabb a helyek módszere. Ez egy kicsivel több erőfeszítést igényel, de minél több energiát fordítunk a megjegyzésre, annál jobban meg fog ragadni az emlék. (Nekem ez nem is igazán megy, mert az én agyam túl lusta ehhez). Ez általában épületekkel szokott jól működni, tehát mondjuk elképzeljük, hogy ki akarunk menni a szobánkból, de a kilincs helyén egy kifli van, a szobából kiérve pedig látjuk, hogy a folyosón tiszta tejföl a padló. A fürdőszobában pedig tej folyik a csapból. Jé, egy csirke van a fürdőkádban! És a csirke szalonnát eszik. Jól megdobáljuk almával. Inkább főznénk egy teát, de a vízforraló helyén csak egy csomag túrót találunk. És így tovább... Ez a módszer annyira hatékony, hogy a memóriabajnokok már nem házakat, hanem mentális palotákkal rendeznek be a fejükben (ld. a BBC-s Sherlock idevágó részét).
Amennyiben inkább idegen nyelvet tanulnánk - a sokkal hasznosabb bevásárlólisták helyett - arra is van hasonló megoldás, csak ott nem helyszíneket jegyzünk meg, hanem vicces asszociációkat (képzettársítás) alkotunk. Ez a kakiharang módszer - de az egyszerűség kedvéért hívjuk mentális képalkotásnak. Az angol nyelvű pszichológiakönyvemben megadott példa épp arra vonatkozik, hogy valaki hogyan tanulja meg franciául a szemetest (la poubelle). Elképzelsz egy harang-alakú (bell = harang angolul) szemetest, ami büdös (ahogy a szemetesek általában), mert tele van kakival (poo = kaki), így lesz a poo-bell -> poubelle. De hogy egy magyar példával is éljek múltkor épp a kockás (chequered) szót kellett megtanítanom angolul. A módszer itt az volt, hogy a jó öreg postai sárga csekken elég sok a négyzet. Tehát: kockás -> a csekk az pont egy ilyen kockás valami -> chequered. Ennek a módszernek a hatékonyságát Raugh és Atkinson bizonyította sikeresen, 1975-ben.
A mai utolsó módszer a mnemotechnika, amely memoriterek vagy "mnemonikok" közreműködésével segít az emlékezésben. Ilyen például az ököl mnemonik, amellyel azt könnyebb megjegyezni, hogy melyik hónap hány napos. De a szivárvány szineti (ROY G BIV) vagy a bolygók sorrendjét is megtanulhatjuk vele:
My Very Easy Memory Jingle Seems Useful Naming Planets
Bár van ennél aktuálisabb is:
My Very Educated Mother Just Said Uh-oh! No Pluto
Legközelebb a szerotonin lesz a téma, hiszen az egy fontos vegyület annak érdekében, hogy minden nap függőlegesek maradjunk egy kicsit.